top of page
Color logo - no background.png

Szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec dla kobiet w ciąży

Cena za 1 dawkę: Bezpłatne (w POZ)

Cena obowiązkowego badania (kwalifikacji):

Badanie i szczepienie bezpłatne dla pacjentek POZ Dr Teraz (możliwość zapisania w czasie szczepienia, więcej o kwalifikacji w ramach NFZ)

Dostępność:

Dostępna na miejscu

Bezpłatne szczepienie przeciwko Błonicy, Tężcowi i Krztuścowi dla kobiet w ciąży


Kto może skorzystać z bezpłatnego szczepienia?


Możliwość bezpłatnego szczepienia obejmuje wszystkie kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży.


Jeśli ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta może zaszczepić się już od 20 tygodnia ciąży. W takim przypadku w czasie szczepienia należy przedstawić zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę.


Jakie są warunki otrzymania bezpłatnej szczepionki?


Należy być osobą ubezpieczoną w ramach NFZ i zapisać się do poradni lekarza rodzinnego Dr Teraz. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz zmiany przychodni, co można zrobić na miejscu w poradni tuż przed umówionym terminem szczepienia.


Czym są Błonica, Tężec i Krztusiec i jak można się zarazić?

Jedna szczepionka zapewnia ochronę przed trzema chorobami:

  • Błonica to choroba bakteryjna wywoływana przez bakterię Corynebacterium diphtheriae. Objawy obejmują ból gardła, gorączkę i tworzenie się błon rzekomych w gardle, które mogą utrudniać oddychanie. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z zakażonymi osobami.

  • Tężec to choroba wywoływana przez bakterię Clostridium tetani, której toksyny atakują układ nerwowy. Objawy to skurcze mięśni, sztywność karku, szczękościsk i drgawki. Bakterie te dostają się do organizmu przez rany zabrudzone ziemią, kurzem lub odchodami.

  • Krztusiec (koklusz) to choroba bakteryjna wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Objawy obejmują napady silnego kaszlu, które mogą prowadzić do wymiotów i trudności w oddychaniu. Choroba przenosi się drogą kropelkową.


Czy szczepienie ma jakieś skutki uboczne?

Szczepionki Boostrix i Adacel są ogólnie dobrze tolerowane. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, ból głowy i uczucie zmęczenia. Większość działań niepożądanych jest łagodna i przemijająca.


Czy przed szczepieniem potrzebna jest kwalifikacja?

Zgodnie z obowiązującym prawem, przed każdym szczepieniem musi odbyć się konsultacja lekarska lub pielęgniarska, która dopuszcza pacjenta do szczepienia. Szczepienie w naszej klinice odbywa się w czasie jednej wizyty, bezpośrednio po kwalifikacji.


Jakie szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi dostępne są w Dr Teraz?

W naszej klinice w Warszawie dostępne są dwie szczepionki: Boostrix i Adacel, o takiej samej charakterystyce:

  • Forma: Zastrzyk

  • Opis: szczepionka zawiera martwe fragmenty wirusa HBV produkowane w hodowli komórkowej, które nie są w stanie wywołać choroby, ale są wystarczające do pobudzenia układu odpornościowego.

  • Dawkowanie: Standardowe dawkowanie obejmuje jedną dawkę przypominającą co 10 lat.


Obie szczepionki, Boostrix i Adacel, dostępne są również w wersji chroniącej dodatkowo przed poliomyelitis (polio). Więcej informacji o tej szczepionce znajdziesz tutaj.



Bezpieczeństwo szczepień w ciąży

  • Szczepionki na tężec są bezpieczne dla kobiet w ciąży i nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

  • Najlepszym okresem na szczepienie jest drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień), ale szczepienie można przeprowadzić w każdym momencie, jeśli istnieje taka potrzeba.


Jakie inne szczepienia są zalecane dla kobiet w ciąży?


Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) rekomenduje, poza szczepieniem przeciwko COVID, trzy szczepienia dla kobiet w ciąży w celu ochrony matki, rozwijającego się płodu oraz noworodka: przeciwko krztuścowi, syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV)oraz grypie. Wszystkie szczepienia dostępne są w Dr Teraz bez opłat za kwalifikację.


1. Szczepienie przeciwko krztuścowi (Tdap): Szczepionka Tdap chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem, zawierając mniejsze ilości antygenów krztuśca i błonicy. Kluczowym aspektem ochrony ciężarnej jest zabezpieczenie przed krztuścem, wysoce zakaźną chorobą bakteryjną objawiającą się intensywnymi napadami kaszlu. Niemowlęta, które jeszcze nie są odporne na krztusiec (szczepienia zaczynają się od 2 miesiąca życia), mogą być narażone na poważne zagrożenie życia. Najczęściej zakażają się od bliskich dorosłych, takich jak rodzice czy inni opiekunowie. Zaleca się, aby dorośli mający bliski kontakt z niemowlętami byli zaszczepieni preparatem Tdap. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

2. Szczepienie przeciwko RSV: Szczepionka przeciwko RSV chroni matkę przed infekcją syncytialnym wirusem oddechowym, który u zdrowych dorosłych wywołuje łagodne objawy podobne do przeziębienia, ale u dzieci może prowadzić do poważnych infekcji płuc. Podobnie jak szczepionka przeciwko krztuścowi, szczepionka przeciwko RSV chroni matkę, co pośrednio chroni dziecko przed cięższymi infekcjami RSV. CDC zaleca podanie tej szczepionki między 32. a 36. tygodniem ciąży, aby zabezpieczyć dziecko przed poważnym zakażeniem RSV. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

3. Szczepienie przeciwko grypie: Szczepionka przeciwko grypie chroni kobiety w ciąży przed zachorowaniem na grypę wywołaną przez cztery różne wirusy grypy. Choć grypa bywa lekceważona, jest ona poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. CDC zaleca szczepienie kobiet w trzecim trymestrze ciąży w okresie, gdy szczepionka jest dostępna. Szczepienie chroni matkę przed grypą i przed przeniesieniem wirusa na noworodka. Dodatkowo, kobiety w ciąży, które zachorują na grypę, są bardziej narażone na powikłania ciążowe. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

3. Szczepienie przeciwko koronawirusowi: Szczepienie przeciw koronawirusowi jest zalecane dla kobiet w ciąży, aby chronić zarówno matkę, jak i dziecko przed ciężkim przebiegiem choroby. Badania wskazują, że szczepionki mRNA są bezpieczne i skuteczne w czasie ciąży, a szczepienie pozwala na wytworzenie przeciwciał, które mogą być przekazane dziecku przez łożysko. Zaszczepienie się zmniejsza ryzyko hospitalizacji i powikłań, co jest szczególnie istotne w przypadku przyszłych mam. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Oferta specjalna

PAKIET

Podróżnik

Pakiet podróżnik to uniwersalny zestaw najbardziej przydatnych szczepień polecany wszystkim osobom, które chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo we wszystkich rejonach świata.

  • Błonica, Tężec, Krztusiec, Polio - 250zł

  • WZW A (1 dawka z 2) - 280zł

  • Dur brzuszny - 310zł

  • Meningokoki - 280zł

  • Kwalifikajca - 150zł

  • Razem bez pakietu 1270zł

CENA 1100zł

W PAKIECIE TANIEJ O: 170zł

Nie wiesz jakie szczepienia wybrać przed podróżą?

Wyszukaj kraj i sprawdź

Strach nie powstrzyma Cię przed zadbaniem o zdrowie

Znieczulenie przed zastrzykiem

Przykładamy dużą wagę do komfortu naszych pacjentów. Gabinet szczepień jest klimatyzowany, co pozwala uniknąć uczucia duszności w stresującej sytuacji. Jeśli boisz się szczepień, poproś nas o zaszczepienie w pozycji leżącej, która zapewni większy relaks, a nasz personel postara się odwrócić Twoją uwagę od zastrzyku. Na Twoje życzenie przed szczepieniem zaaplikujemy specjalną maść, zawierającą połączenie dwóch substancji przeciwbólowych: lidokainę i prylokainę, które zmniejszą dyskomfort zastrzyku. Dodatkowy koszt znieczulenia to 80zł. Jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia prosimy przybądź do Przychodni na 15 minut przed umówioną godziną szczepienia i poinformuj o tym pielęgniarkę.

4.png

Planujesz podróż?

Zobacz pełną ofertę szczepień

Posiadamy ofertę kilkunastu szczepień, które zapewnią Ci bezpieczną i spokojną podróż.

Potrzebujesz więcej informacji?
Chętnie pomożemy. Czekamy na Twój telefon przez 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00.

IMG_4588.jpg

Jak do nas trafić?

Nasza placówka jest zlokalizowana w nowoczesnym lokalu przy ul. Niemcewicza 19 w Warszawie (Ochota).
Wejście do lokalu znajduje się w pasażu pieszym - możliwe dojście od ul. Słupeckiej lub od ul. Niemcewicza.

Jak do nas trafić?

Nasza placówka jest zlokalizowana w nowoczesnym lokalu przy ul. Niemcewicza 19 w Warszawie (Ochota).
Wejście do lokalu znajduje się w pasażu pieszym - możliwe dojście od ul. Słupeckiej lub od ul. Niemcewicza.

Google maps.jpg
bottom of page